X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

نقشه برداری

افزایش ظرفیت دوره ‌کارشناسی ارشد دانشگاه ‌ها

 افزایش ظرفیت دوره ‌کارشناسی ارشد دانشگاه ‌ها  

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد به دو شیوه آموزش محور و آموزش و پژوهش (روش فعلی) از امسال، گفت: بر این اساس امسال در مجموع حدود 75 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاههای سراسر کشور پذیرش می‌شوند.

دکتر برزویی در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم سال گذشته حدود 40 هزار نفر بود، گفت: با اجرای شیوه آموزش محور ، امسال حداقل 50 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد در حوزه وزارت علوم پذیرفته خواهند شد. بر این اساس حدود 42 هزار نفر از طریق آزمون کارشناسی ارشد وزارت علوم، حدود 6 هزار نفر در حوزه استعدادهای درخشان و حدود 2 تا 3 هزار نفر در شیوه آموزشی کارشناسی ارشد وارد دانشگاهها می‌شوند.

وی با بیان اینکه ظرفیتهای دقیق این دوره تا پایان هفته مشخص خواهد شد، افزود:‌ بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که حدود 25 هزار نفر نیز در حوزه دانشگاه آزاد وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کشور خواهند شد. بنابراین مجموع پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد سال 88 به حدود 75 هزار نفر می‌رسد.

دکتر برزویی با بیان اینکه با ایجاد شیوه جدید آموزش محور در دوره کارشناسی ارشد به هیچ عنوان ظرفیت‌های فعلی دوره کارشناسی ارشد که به روش آموزشی پژوهشی ارائه می‌شد، کاهش نخواهد یافت، اظهار کرد: این ظرفیت به قوت خود باقی است و پذیرش دانشجو در شیوه آموزشی به صورت ظرفیت مازادی است که به ظرفیت‌های قبلی اضافه خواهد شد.

دکتر برزویی با بیان اینکه ارائه شیوه آموزشی کارشناسی ارشد به هیچ عنوان به پژوهش لطمه وارد نمی‌کند، اظهار کرد: این روش برای ایجاد تنوع و افزایش ظرفیت در دوره کارشناسی ارشد اجرا خواهد شد به گونه‌ای که این شیوه هم اکنون در دانشگاه های برتر دنیا و همچنین چند سالی است که در دانشگاه‌های صنعتی شریف و امیرکبیر به صورت آزمایشی اجرا شده و هم اکنون این روش در کل کشور توسعه خواهد یافت.

مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم در خاتمه اظهارکرد:‌ شیوه آموزشی مقطع کارشناسی ارشد از امسال در برخی دانشگاههای کشور اجرا خواهد شد، البته اجرای این شیوه منوط به کسب مجوز دانشگاه از شورای گسترش آموزش عالی خواهد بود.